معلم تربیت بدنی

آموزش و ارائه طرح درس و تمام کارهایی که یک معلم درس تربیت بدنی باید بداند و در مدرسه انجام دهد.

معلم تربیت بدنی

آموزش و ارائه طرح درس و تمام کارهایی که یک معلم درس تربیت بدنی باید بداند و در مدرسه انجام دهد.

معلم تربیت بدنی

بدون شرح!

نویسندگان

صرع یک بیماری مغزی است که موجب قطع ارتباط طبیعی بین سلول های عصبی مغزی می شود. در این بیماری، فرد دچار تشنج های مکرر می شود. صرع انواع مختلفی داردکه دربسیاری ازانواع آن فرد بدون علائم خاصی بطور ناگهانی دچار تشنج می گردد لذا فرد نمی تواند زمان تشنج خود را بخاطر آورد و آنرا پیش بینی کند.

کودکان مبتلا به صرع هم اجازه شرکت در فعالیت‌های ورزشی را دارند؟     
بله، حضور این بیماران در فعالیت‌های ورزشی باعث بهبود وضع سلامت عمومی و ارتقای اعتماد به‌ نفس و رضایت‌مندی شخصی آنها می‌شود. تلاش‌های انجام‌ شده در سال 1983، منجر به صدور بیانیه‌ای در رابطه با حضور کودکان مبتلا به صرع در فعالیت‌های ورزشی شد. در این بیانیه آمده است: «وقتی کودکان مبتلا به صرع قصد حضور در برنامه‌های تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی دارند، مراقبت‌های پزشکی مناسب، کنترل تشنج و نظارت‌های کافی برایشان الزامی است.» با صدور این بیانیه و تغییر دیدگاه، کودکان مبتلا به صرع، تحت نظارت طبی، در فعالیت‌های ورزشی مدارس شرکت می‌کنند و این به معنای پایان محرومیت مطلق آنها از فعالیت‌های بدنی است.

والدین و وابستگان افراد مبتلا به صرع همواره از این که هنگام ورزش، تصادف و حادثه‌ای پیش بیاید در ترس و اضطراب به سر می‌برند، اما اینکه دانش آموزان  ما مبتلا به بیماری صرع است و به این دلیل او را از ورزش کنار بگذاریم کار درستی نیست شما معلمان تربیت بدنی با بالا بردن آگاهی خودتان و آگاهی دادن به والدین دانش آموز می توانید این دسته از دانش آموزان را در زنگ ورزش در کنار سایر دانش آموزان نگه دارید.

فعالیت های مختلف ورزشی و ارتباط آن با بیماران صرعی:

فعالیت های تنفسی شدید

گاهی نفس نفس زدن زیاد در حین انجام عملیات ورزشی، از دست دادن آب و نمک بدن در هنگام ورزش به دلیل عرق کردن زیاد و فعالیت زیاد ماهیچه‌ها، ممکن است فرد را آماده بروز حمله صرع کند. بنابراین بهتر است که  آنان را از اجرای فعالیت های تداومی و تنفسی شدید منع کنیم و به جای آن در فعالیت های که دارای دویدن های کوتاه و تناوبی است اقرار دهیم این دسته از دانش آموزان نیازمند زمان استراحت بیشتری در حین تمرینات نسبت به دانش آموزان عادی هستند. اگر شما در حیاط مدرسه دانش آموزان را برای فعالیتی که استقامتی است سازمان دهی کرده اید میتوانید از دانش آموز مصروع بعنوان داور یا ناظر بازی استفاده کنید.

فعالیت های رقابتی

اجرای فعالیت های رقابتی که فشارهای هیجانی و روانی زیادی داشته باشد برای فرد مصروع خطر زا است بنابراین بهتر است در فعالیت های رقابتی و مسابقه ای شرکت داده نشود.           
ورزش های تماسی و برخوردی

تا این تاریخ، هیچ مدرکی مبنی بر رابطه بین صدمات جزئی سر و بد حال شدن بیمار صرعی به دست نیامده است، اما برخی از مولفین اظهار می دارند که بیماران صرعی با سابقه بیماری معلوم که می خواهند به ورزش های تماسی مثل (فوتبال، بستکبال، هندبال) بپردازند، باید منصرف ساخت. بنابر این به دلیل اینکه هیچ گونه مدرکی دال بر مضر بودن این ورزش ها وجود ندارد بسیاری از مؤلفین ابراز می داند که بیماران صرعی را نباید از شرکت در این ورزش ها محروم ساخت. امابهتراست در صورت شرکت دادن دانش آموز در این فعالیت ها از وی خواسته شود از کلاه ایمنی استفاده کند تا در صورت زمین خوردن ضربه ای به سر وی وارد نیاید.

فاکتورهای ورزشی مستعد کننده به حمله صرع

·        خستگی مفرط طی ورزش فرد رامستعد بروز حمله میکند.

·        کم خوابی هم فرد را مستعد بروز حمله می کند.

·        کم آبی بدن طی پرداختن به ورزش

·        ازدست دادن زیاد املاح بدن

·        افزایش حرارت بدن، ناشی از ورزش شدید یا ورزش در هوای گرم و مرطوب

·        کاهش قند خون بدنبال ورزش شدید و نامناسب

 نتیجه

اگر در میان دانش آموزان خود، با دانش آموزی مواجه هستیم که دچار بیماری صرع است میتوانیم او را در فعالیت های ورزشی کلاس شرکت دهیم فقط لازم است به  چند نکته توجه کنیم

قبل از شروع ورزش از دانش آموز سوال شود که آیا داروی خود رامصرف کرده است.

از دانش آموز درباره وضعیت جسمانی اش سوال شود در صورتی که بیان کرد خسته است او را ازشرکت در فعالیت های آن روز منع کنیم یا در صورتی که معلم آثار خستگی را در وی مشاهده کرد او را از ادامه فعالیت ها منع کند.

در حین ورزش از وی خواسته شود تا از وسایل حمایتی چون کلاه ایمنی، زانوبند، آرنج بند و... استفاده کند.

قبل، درحین و بعد از ورزش او را تشویق به نوشیدن مایعات کرده تا دچار کم آبی و مستعد شدن به حمله صرع نگردد.

قبل و بعد از ورزش توصیه گردد تا از مواد قندی و کربوهیدراتی استفاده نماید تا دچار افت قندخون نگردد.

از ورزش های شدید و طولانی در هوای گرم و مرطوب ممانعت بعمل آوریم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۵/۱۲
زهرا علی بخشی

صرع

نظرات  (۲)

مطلب جالبی بود ممنون
پاسخ:
سلام
سپاسگزارم، نظر لطف شماست.
۲۵ مهر ۹۲ ، ۱۳:۰۴ نیر رضاخانی
ممنون این مقوله همیشه برایم مبهم و نگران کننده بود!
پاسخ:
سلام
سپاسگزارم، نظر لطف شماست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی